Rodzaje silników do rolet zewnętrznych

Podczas wyboru rolet zewnętrznych w pewnym momencie musimy podjąć decyzję jak sterowane będą rolety – ręcznie czy elektrycznie. Kiedy wybór padnie już na sterowanie elektryczne pojawiają się kolejne dylematy odnośnie tego jaki sposób zasilania oraz sterowania wybrać.

Jakie są rodzaje silników do rolet zewnętrznych?

Silniki przewodowe

Jest to najtańszy wariant sterowania radiowego. Roletą taką sterujemy za pomocą włączników umieszczonych na ścianie. Standardowo napędy przewodowe nie są wyposażone w detekcję przeszkód (system wykrywania przeszkody i zapobiegający uszkodzeniu rolety). Napęd wyposażony w detekcję przeszkód warto wybrać zwłaszcza gdy dotyczy to okna tarasowego lub takiego którego nie widzimy podczas zamykania rolety. Unikniemy dzięki temu kosztów naprawy rolety.

Silniki radiowe sterowane jednokierunkowo

Zdecydowanie dużo wygodniejsze rozwiązanie dla sterowania roletami w naszym domy. Co istotne, jeśli chcemy zamontować rolety z takim napędem podczas remontu oszczędza nam to ilość kucia i koniecznej do wykonania instalacji (nie musimy prowadzić instalacji do włącznika). Rolety z takim sterowaniem należy (choć nie jest to standardowe wyposażenie) kupić w wariancie z detekcją przeszkód. Wynika to z możliwości sterowania takimi roletami z dowolnego miejsca w domu lub ogrodzie, przez co nie widzimy naszej rolety podczas zamykania. Detekcja przeszkód pełni również ważną funkcję w mroźne dni, kiedy płaszcz rolety przymarznie do prowadnic. Napęd wtedy nie pozwoli nam na przeciążenie i dzięki temu nie ulegnie on uszkodzeniu. Roletą z takim napędem możemy sterować za pomocą pilota lub telefonu (posiadając odpowiednią aplikację) ale nie otrzymamy odpowiedniej informacji zwrotnej (sterowanie jednokierunkowe).

Silniki radiowe sterowane dwukierunkowo

Są to napędy o cechach identycznych jak jednokierunkowe radiowe ale posiadają jedną ważną zaletę – dostarczają informację zwrotną. Dzięki temu w zależności od producenta napędów możemy mieć stały podgląd ukazujący czy roleta jest zamknięta lub otwarta oraz nawet to w jakim stopniu jest ona otwarta. Jest to więc świetne rozwiązanie abyśmy podczas wyjazdu mogli kontrolować stopień zabezpieczenia naszego domu.

Silniki z zasilaniem solarnym

Jest to nowość ostatnich lat, napędy które ładują się energią pochodzącą ze słońca. Świetne rozwiązanie w miejscach gdzie nie możemy pozwolić sobie na kucie w ścianach i doprowadzanie instalacji. Napędy takie mogą działać bez słońca do 45 dni a w dodatku nie muszą być w pełnie eksponowane na słońce aby pozyskać prąd. Napędy takie występują w wariancie sterowania radiowego.

Scroll to Top
Zadzwoń do nas!