Jakie są rodzaje plis okiennych

Co to są plisy okienne?

Plisy okienne to jeden z rodzajów osłon okiennych, dzięki któremu możemy uchronić się przed słońcem oraz zapewnić sobie prywatność. Plisy wykonane są z materiału w kształcie harmonijki, który jest bardzo wysokiej jakości. W zależności od wybranej tkaniny oraz systemu mogą zostać wybrane ze względu na chęć zapewnienia prywatności lub ochrony przed słońcem. Podstawową zaletą plis jest to, że za ich pomocą możemy zasłonić dowolną cześć okna.

Podstawowe rodzaje plis okiennych

Plisy okienne dzielimy na:

-Prostokątne dla okien pionowych

-Plisy o kształtach niestandardowych (trójkąty, trapezy, koła) dla okien pionowych

-Plisy dla okien dachowych

-Plisy z zastosowaniem specjalistycznym np. dla ogrodów zimowych

Dostępne rodzaje tkanin w plisach

Podstawowy podział tkanin to: tkanina harmonijkowa oraz tak zwany plaster miodu, zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na ten temat (link do filmu). Plisy z tkaniną plaster miodu mają tę przewagę, że nie widać w nich sznurków. Dzięki temu plisa taka jest estetyczniejsza i w miejscach gdzie przechodzą sznurki nie wpada nam światło. Jest to zwłaszcza widoczne przy tkaninach w pełni zaciemniających. Tkaniny tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, różnią się stopniem przepuszczalności światła. Do wyboru są tkaniny ze stopniem przepuszczalności od 0 do 80% światła.

Kolory systemów (rynien) plis okiennych

Rynny plis okiennych dostępne są w wielu kolorach. Są to metalowe elementy plis na obu końcach tkaniny w których znajdują się mechanizmy i rączki do sterowania plisą. Dobieramy je do koloru wewnętrznego okna, bądź kontrastujemy z oknem i ścianami aby uzyskać świetny ciekawy wizualny. Dostępne kolory rynien plis: biały, kość słoniowa, mahoniowy brąz, antracyt mat, srebrny, szampański, antracyt, ciemna oliwka, czarny, brąz, orzech, złoty dąb, dąb bagienny, sosna, mahoń i winchester.

Sposoby montażu plis okiennych

Plisy możemy montować na dwa podstawowe sposoby – inwazyjny i bezinwazyjny. W sposobie inwazyjnym, czyli tym najczęściej stosowanym montujemy buciki (elementy zaczepowe) plisy za pomocą wkrętów bezpośrednio do listew przyszybowych. W przypadku montażu bezinwazyjnego (niemożliwy dla okien nieotwieralnych) plisy posiadają specjalne uchwyty które zaczepia się o przylgę skrzydła okiennego. Oba sposoby montażu możemy podzielić na dwie dodatkowe kategorię – montażu pomiędzy listwami przyszybowymi lub przed nimi.

Scroll to Top
Zadzwoń do nas!