Jakie osłony okienne najlepiej zaciemnią pomieszczenie i zapobiegną nagrzewaniu

Osłony okienne – czyli rolety, żaluzje czy też plisy wybieramy głównie z 3 powodów: prywatność, zaciemnienie i ochrona przed nagrzewaniem. Jednak które z nich najlepiej spełniają swoje funkcję? O tym dowiecie się z poniższego wpisu. Jeśli szukacie sposobu na zaciemnienie pokoju w Słupcy, Koninie lub Wrześni zapraszamy do kontaktu!

Rolety materiałowe

Rolety materiałowe posiadają tkaniny o stopniu zaciemnienia od 20 do nawet 100%. Należy mieć na uwadze, że wybierając roletę wolnowiszącą (bez kasety i prowadnic) bokami będzie przedostawać nam się światło nawet przy w pełni zaciemniającej tkaninie. Jeśli chcemy również uzyskać efekt zmniejszenia nagrzewania się pomieszczenia należy wybrać tkaninę z warstwą odbijającą promienie słoneczne. Takie rolety występują zarówno w wariancie transparentnym (przepuszczającym część promieni słonecznych) jak i w pełnie zaciemniającym.

Plisy

Plisy charakteryzują się możliwością wykonania z tkaniną w pełni zaciemniającą jak i odbijającą promienie słoneczne. Teoretycznie więc powinny być najlepszym rozwiązaniem. Należy mieć jednak na uwadze, że montuje się je z pewnymi luzami montażowymi (około 3mm na stronę). Z tego względu przy plisach występują prześwity boczne, oraz w miejscach przechodzenia sznurków przez tkaninę. Tak więc nawet przy wyborze tkaniny w pełni zaciemniającej uzyskamy maksymalne zaciemnienie na poziomie około 80%.

Żaluzje wewnętrzne

O ile sama lamela żaluzji nie przepuszcza światła o tyle nawet przy ustawieniu żaluzji w pozycję zamkniętą nie uzyskamy pełnego zaciemnienia. Żaluzje aluminiowe i drewniane nie posiadają również warstwy odbijającej promienie słoneczne. Z tego względu są to osłony okienne które nie pozwolą nam zaciemnić pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to świetny sposób na uzyskanie pełnego zaciemnienia w pomieszczeniu. Po zamknięciu rolety zewnętrznej uzyskujemy pełne zaciemnienie dzięki temu, że światło nie ma gdzie się przedostać (pancerz po bokach jest schowany w prowadnicach). Dodatkowo lamele rolet zewnętrznych wypełnione są pianką która zatrzymuje ciepło. Pozwala to również na mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu zimą.

Scroll to Top